Airbrush vybavení 

18.02.2022


Co to je airbrush? Co k tomu používám za vybavení . Jak si vybrat z toho co je na trhu to co potřebuji.

Co potřebuji k technice airbrush?

Článek je teprve ve fázi vzniku.

Potřebuji airbrush pistoli, stojan, propojovací hadice, kompresor jako zdroj stlačeného vzduchu a barvy. Pokud jste začátečník, můžete koupit rovnou startovací sadu ve které je všechno co potřebujete.

Airbrush pro modeláře Aitbrush pistole a malí klomprsor vez vzdušníku. Kompresor při stříkání pojede v kuse hodí se na malé.

Airbrush pro malíře

Osobně používám kompresor Orlik s 3,5 litrovou nádrží. Má zvuk asi jako lednička. K němu mám napojené dvě pistole Hansa 0,2 a 0,3. Každá je jinak velká a můžu tak použít naráz víc barev. Sada barev Schmicke a Wycked colors nebo obyčejnou školní tuž.

Airbrush pro řemeslníka lakírníka

Idealně kompresor s velkým výkonem a nádrží na vzduch tak aby zvládnul i provoz lakýrnické pistole. Pistole o různem průměru trysky. Pistole na lak aspon s 0,8mm tryskou. Všechny přesné udaje o výkonu a seně vám dá výrobce vybavení.

Na trhu je obrovské množství typů a značek. Toto je základní přehled nejběžnějších typů. Dělí se hlavně velikostí trysky, přesností a samozřejmě kvalitou a cenou.

Typi pistolí

Jednočinná lakovací pistole

Typická jednočinná pistole je klasická stříkací pistole jak jí znáte z domácí dílny. Spouští pistole se reguluje množství vzduchu které projde tryskou. Je to jako u spreje.

Dvojčinná pistol (Double Action)

Nezávisle na sobě můžete spouští ovládat množství barvy a vzduch. Je vhodná na kreslení a jemné práce.

.

Dolní nebo boční plnění. Vhodná na velké práce jako jsou zdi nebo dočasné tetování kdy barvu potřebujete celí den. Čištění je trochu náročnější. Čím víc dílů tím hůř se čistí.

Dělení podle trysky udává jak silnou stopu pistole udělá (asi jako šířka štětce)

Velikost trysky 0,2mm až 0,25mm - pro nejjemnější detaily, nehtová studia

Velikost trysky 0,3mm až 0,35mm - univerzální

Velikost trysky 0,5mm až 0,8mm - pro větší plochy. Na rychlé malovámí podmalby nebo lakování.

Ovládání pistole 

blabala